ΕΦΕΣ – Ολυμπιακός 91- 89 (Ολοκληρωμένος)

Ο Ολυμπιακός “είχε” το ματς με την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, όμως διαδοχικά λάθη σε κρίσιμα σημεία τον έριξαν στο καναβάτσο (91-89) και έστειλαν στα σκουπίδια την εκπληκτική βραδιά του Σακίλ ΜακΚίσικ και του Εβάν Φουρνιέ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε καλή απόδοση στην επίθεση, αλλά δεν έπαιξε καθόλου άμυνα και ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές (13 επιθ. ριμπ.) με 91-89. Ο Σέιν Λάρκιν ολοκλήρωσε με 24 πόντους διαλύοντας κάθε υποψία αμυντικής δράσης.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος έπαψε να παίζει άμυνα και η Αναντολού Εφές το εκμεταλλεύτηκε επικρατώντας με 91-89. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και τα ντέρμπι τα κρίνουν οι λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 13 επιθετικά ριμπάουντ τα οποία τους βοήθησαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Οι Πειραιώτες είχαν άριστη κυκλοφορία της μπάλας (26 ασίστ για 9 λάθη και 43.8% στα τρίποντα), όμως στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα υπέπεσαν σε τρεις κακές αποφάσεις οι οποίες δεν του επέτρεψαν να πανηγυρίσει.

Εφές – Ολυμπιακός: Ο αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν υπόθεση Γάλλων αφού Φουρνιέ και Φαλ (με λίγο από Βεζένκοβ) φρόντισαν να προηγηθεί η ομάδα τους με 3-12 (4′). Μπορεί το δεύτερο φάουλ του Φουρνιέ να υποχρέωσε τον Μπαρτζώκα να τον τραβήξει νωρίς στον πάγκο, αλλά το επίπεδο της άμυνας παρέμενε εκπληκτικό και με τον Βεζένκοβ να φτάνει τους 10 πόντους έκανε το 8-23 (9′).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Λάρκιν (12π.) να εκμεταλλεύεται την αδυναμία του Πετρούσεφ στην άμυνα, ωστόσο η εύρυθμη λειτουργία της επίθεσης των «ερυθρόλευκων» διατηρούσε τη διαφορά (23-32, 14′). Η χαλαρή άμυνα όμως συνεχίστηκε και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-32 (16΄). Ο ρυθμός είχε αλλάξει για τα καλά, οι παίκτες που έφερε ο προπονητής του Ολυμπιακού από τον πάγκο δεν ανταποκρίθηκαν καθόλου στα αμυντικά τους καθήκοντα και το ημίχρονο έκλεισε με 41-44.

Η τουρκική ομάδα βγήκε στο παρκέ με διάθεση για πιο επιθετική άμυνα κάτι το οποίο δυσκόλεψε κάπως τους Πειραιώτες στην παραγωγή πόντων, ωστόσο η καλή άμυνα ήταν εκεί και τον κρατούσε με προβάδισμα στο σκορ (47-49, 24′). Ο Φουρνιέ με 8 διαδοχικούς πόντους προσπάθησε να αυξήσει τη διαφορά, αλλά η Εφές με Λάρκιν και Μπράιαντ βρήκε 3/3 τρίποντα (61-61, 28′). Ο Φουρνιέ όμως ήταν απολαυστικός και με ένα ακόμη σουτ τριών πόντων μετέτρεψε το σκορ σε 65-70 (30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν σχεδόν σε κάθε κατοχή τους (74-77, 33′). Το τρίποντο του «Σακ» έδωσε… αέρα 4 πόντων στον Ολυμπιακό (78-82, 36′), ωστόσο το αποτέλεσμα θα το έκρινε η άμυνα. Και οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφερναν καλά σε αυτόν τον τομέα με αποτέλεσμα ο Μπράιαντ να κάνει το 85-82 (37′). Φουρνιέ και Φαλ έκαναν το 85-86, ωστόσο ο Λάρκιν ήταν ασταμάτητος. Τρία συνεχόμενα λάθη από Φουρνιέ και ΜακΚίσικ δεν επέτρεψαν καν να σουτάρουν και έτσι με το σκορ στο 89-86, ο Φουρνιέ αστόχησε σε δύσκολο σουτ και η δεύτερη ήττα ήταν γεγονός.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η άμυνα του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο δέχτηκε 30 πόντους δίνοντας ρυθμό στους γηπεδούχους. Στο τέλος ο Φαλ έκανε το 85-86, όμως ο Λάρκιν βρήκε ένα floater για το 87-86. Τρία λάθη (Φουρνιέ 2, ΜακΚίσικ 1) έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη συνέχεια.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σέιν Λάρκιν μπήκε από τον πάγκο και σε 26:17 είχε 24 πόντους (2/2β., 5/7δ., 4/7τρ.), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Εγραψε 30 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Βοήθησε πάρα πολύ ο Ελάιζα Μπράιαντ στην τελευταία με 10 πόντους συνολικά και ο Ντάριους Τόμπσον με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Εβάν Φουρνιέ σταμάτησε στους 20 πόντους, αλλά έκανε κρίσιμα λάθη στο φινάλε. Πολύ καλοί και οι Σακιέλ ΜακΚίσικ (17π., 5ασ.), Σάσα Βεζένκοβ (16π, 6ρ.)

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Σε κακό βράδυ ο Φιλίπ Πετρούσεφ όχι τόσο για τους 3 πόντους, αλλά για την τραγική άμυνα που έπαιξε. Εμειναν χωρίς πόντο Γουόκαπ (4ασ., 4κλ.) και Παπανικολάου (5ασ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός είχε 26 ασίστ, 9 λάθη, 43.5% στα τρίποντα κι όμως ηττήθηκε. Η Εφές από την πλευρά της βρήκε 13 επιθετικά ριμπάουντ και σούταρε 12/24 τρίποντα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός παίζει εκτός έδρας με την Καρδίτσα (21/10). Η Αναντολού Εφές υποδέχεται την ίδια μέρα τη Νταρουσάφακα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

Πηγή:Gazzetta.gr